יעילותן של תביעות ייצוגיות

יעילותן של תביעות ייצוגיות
יעילותן של תביעות ייצוגיות

יעילותן של תביעות ייצוגיות

פגיעה תאגידית פסולה

יעילותן של תביעות ייצוגיות, כמו זו למשל שהוגשה נגד חברת GM בשל מתג הצתה פגום, הן משמעויות ביותר. הליך ייצוגי מוצלח עשוי לספק תרופה כספית למיליוני צרכנים שמכרו להם למשל רכב פגום אשר תוצאת השימוש בו עלולה להיות קטלנית. יתרונן הגדול של תביעות ייצוגיות הן בסיפוק צדק באופן יעיל לקבוצה גדולה של אנשים שסבלו נזק דומה.

בל נשכח כי הליך משפטי פרטי עשוי להיות יקר ואף לוקח זמן רב. במקרה זה תובענה ייצוגית היא הפתרון היעיל הנכון וההוגן. מחקר שנערך לאחרונה מראה כי מבקריה של “התביעה הייצוגית” פשוט שוגים.

המרכז למשפט צדק ודמוקרטיה בבית הספר למשפטים של ניו- יורק, פרסם לאחרונה את ממצאי מחקר שכותרתו “הסעד ממחלקה ראשונה: כיצד תביעות ייצוגיות מועילות לאלה שנפגעו, הוחרמו והופרו”. מחקר זה בדק יותר מ- 150 תביעות ייצוגיות מאז 2005, בין היתר מחקר זה כלל תובענות ייצוגיות בנושאים של אפליה כלכלית נגד מיעוטים, אפליה גזעית במקום העבודה, הגבלים עסקיים וכיוצב’. לדברי כותב המחקר, לא רק שהתביעה הייצוגית מביאה פיצויים כספיים לנפגעים, אלא גם סייעה להפסקת ההתנהלות הרעה של תאגידים גדולים.

מתנגדיה של התביעה הייצוגית אומרים כי תביעות כאלה מגבירות את העלויות לצרכנים. טיעון נפוץ זה ניתן גם למצוא בענפים משפטיים אחרים כגון ענף ה- “רשלנות הרפואית” בטיעון המתכנה “רפואה מתגוננת”. מתנגדי זכויות נפגעי הרשלנות הרפואית מתעקשים לטעון, כי תביעות נגד רופאים רשלניים, מעלות את העלות והיוקר של שירותי הבריאות, באופן דומה לטיעונים נגד מגישי תובענות ייצוגיות צרכניות.

אסור לשכוח, כי אנשים שנפגעו כתוצאה מהתנהגות תאגידית פסולה – ראויים לזכות משפטית לקבלת פיצוי על נזקיהם. עורך דין תביעה ייצוגית מנוסה בביצוע תביעות ייצוגיות בנושאים אלה מגן על זכות זו. 

אם נפגעתם בגין התנהגות תאגידית פסולה ואתם סבורים כי יש לפצותכם, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בהגשת תביעה ייצוגית|תביעות ייצוגיות- משרד עורכי דין לופו ענבר- פדלון